Valletta Vintage

Event Calendar

Back to All Events

Short Film Screening


20934905_1091073251022584_544192144356474282_o.jpg

Friday, 1st September

 

10:00PM - 12:00PM

  • The Bench – Claudia Ann Chircop
  • Qrempucu – Mark & Nicholas Caruana
  • Magic Mouse – Luke Zammit
  • Alicia – Shirley Spiteri Mintoff
  • The Buddy – Marie Clare Sammut
  • The Pomegranate House – Federico Chini
  • Dark Places – Matthew Stroud
  • A Gift for Him – Gian Luca Mercieca
  • Millimetri – Sean Aquilina
  • Desk – Christ Scicluna
  • The Cloudmaker – Josef Cauchi
  • Butterfly – Josef Cauchi
  • Tom – Samwel Bonnici
  • Il-Bambin tal-Isptar – Karl Alin Galea
  • 4D – Luke Zammit

2:00PM - 4:00PM

  • The Pinnacle of Excellence – Roy Davidson
  • .303 – David Serge
  • Life Cycle – Stephen Rota
  • Friend or Foe – Shirley Spiteri Mintoff
  • 6 AM – Ray Mizzi
  • Fugue – James Vernon
  • This is not for Sale – Stephen Rota
  • In the End – Ramon Mizzi
  • I am a Green Box – Roderick & Melchior Vella Cesare
  • Ziemel – Samira D’Amato

5:00PM - 6.25PM

  • Ambivalent – Keith Albert Tedesco
  • The Medic – Ray Mizzi
  • Black Cat – Dery Sultana
  • Life Cycle – Stephen Rota
  • Trickle – James Moffett
  • Sheila – Vicki Kisner
  • Friend or Foe – Shirley Spiteri Mintoff
  • .303 – David Serge

 

6.25PM - 6.45PM

  • The Maltese Fighter – Arev Manoukian

 

7:00PM - 7:30PM

  • Magdalene - Rebecca Cremona

 

Saturday, 2nd September

10:00PM - 12:00PM

  • I’ve Just Had a Dream – Javier Navarro Montero
  • The Fly – Marco Di Gerlando
  • Cart – Mohammed Salman
  • The Monk and The Monkey – Brendan Carroll
  • Sleeping Wonder – Alberto Rizzi
  • A Whole World For a Little World – Fabrice Bracq
  • The Musician – Ferriol Tugues
  • Common Denominator – Quentin Lecocq
  • Lila – Carlos Lascano
  • Albedo Absolute – Vlad Marsavin
  • The Post Card – Stefan Le Lay
  • The Moffles – Sabrina Wanie
  • Television – Ollie Bix Bradley-Baker
  • A Fish Called Keith – Steven Dorrington
  • Zapp Galura – Mike Kern
  • Albedo Absolute – Vlad Marsavin

 

2:00PM - 4:00PM

  • Dasha The Fool – Valentina Lukashchuk
  • Thunderbolt and the Mermaid – Diego Sanchidrián
  • Joy Meal – Mathijs Geijkes
  • In the Name of Art – Mardo El-Noor
  • Daisy Cutter – Enrique Garcia
  • Cecilia’s Plans – Belén Gómez Sanz
  • Dolls Factory – Ainhoa Menéndez
  • The Parents – Fernando Tiberini
  • The Little Team – Dani Resines & Roger Gómez
  • Sutdio Beyrouth – Mokhtar Beyrouth
  • Dear Child Jesus – Jesús Pérez-Miranda

 

4:30PM - 7:00PM

  • The Prime of Life – Quentin Lecocq
  • Patience – Robert Hackett
  • Tonight is Not a Night For Dying – Ali Asgari
  • The Cortege – Marina Seresesky
  • Mr. Polman Wants to Fit In – Carla Dauden
  • A Whole World For a Little World – Fabrice Bracq
  • Hotel Eden – Gonzaga Manso
  • The Garden of Earthly Delight – Jorge Muriel
  • Paeso – Arturo Ruiz Serrano
  • Risky Game – Stefan Plepp & Christine Kabisch
  • Because There are Things You Never Forget – Lucas Figeroa

 

Sunday, 3rd September

 

10:00PM - 12:00PM

  • The Bench – Claudia Ann Chircop
  • Qrempucu – Mark & Nicholas Caruana
  • Magic Mouse – Luke Zammit
  • Alicia – Shirley Spiteri Mintoff
  • The Buddy – Marie Clare Sammut
  • The Pomegranate House – Federico Chini
  • Dark Places – Matthew Stroud
  • A Gift for Him – Gian Luca Mercieca
  • Millimetri – Sean Aquilina
  • Desk – Christ Scicluna
  • The Cloudmaker – Josef Cauchi
  • Butterfly – Josef Cauchi
  • Tom – Samwel Bonnici
  • Il-Bambin tal-Isptar – Karl Alin Galea
  • 4D – Luke Zammit

 

2:00PM - 4:00PM

  • I’ve Just Had a Dream – Javier Navarro Montero
  • The Fly – Marco Di Gerlando
  • Cart – Mohammed Salman
  • The Monk and The Monkey – Brendan Carroll
  • Sleeping Wonder – Alberto Rizzi
  • A Whole World For a Little World – Fabrice Bracq
  • The Musician – Ferriol Tugues
  • Common Denominator – Quentin Lecocq
  • Lila – Carlos Lascano
  • Albedo Absolute – Vlad Marsavin
  • The Post Card – Stefan Le Lay
  • The Moffles – Sabrina Wanie
  • Television – Ollie Bix Bradley-Baker
  • A Fish Called Keith – Steven Dorrington
  • Zapp Galura – Mike Kern
  • Albedo Absolute – Vlad Marsavin

 

4:30PM - 7:00PM

  • The Prime of Life – Quentin Lecocq
  • Patience – Robert Hackett
  • Tonight is Not a Night For Dying – Ali Asgari
  • The Cortege – Marina Seresesky
  • Mr. Polman Wants to Fit In – Carla Dauden
  • A Whole World For a Little World – Fabrice Bracq
  • Hotel Eden – Gonzaga Manso
  • The Garden of Earthly Delight – Jorge Muriel
  • Paeso – Arturo Ruiz Serrano
  • Risky Game – Stefan Plepp & Christine Kabisch
  • Because There are Things You Never Forget – Lucas Figeroa

Follow this link for more info: www.maltafilmfoundation.com/maltafilmexpo